KİNOA TARIMI

Kinoa’nın Toprak İstekleri ve Bölgelere Göre Ekim Tarihleri

Kinoa bitkisi çok fazla toprak ayırmamasıyla beraber drenajı iyi olan;

  • Kumlu,
  • Tınlı,
  • Humuslu,
  • Kireçli,

tüm toprak yapılarında rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. En iyi yetişme kabiliyeti gösterdiği pH aralığı 6-8 arasındadır. Tuzlu topraklara karşı direnci diğer tarla bitkilerine nazaran oldukça yüksektir.

 

 

BÖLGELERE GÖRE KİNOA EKİM TARİHLERİ

 

Kinoa bitkisi soğuk iklim bitkileri kategorisinde yer almakta olup tohumlarının çimlenmesi toprak sıcaklığı +2°C’de iken dahi gerçekleşir. Bitki ilk 55 günlük periyotta don, kırağı gibi iklimsel olaylara karşın çok büyük dirence sahip olmakla beraber pancardan daha iyi dirayet göstermektedir. Bu süreçte  -8°C’ye kadar dayanım sağladığı gözlenmektedir.

Kinoa çıkış yaptıktan sonra 2 yalancı yaprak gösterir. Yalancı yaprakların görülmesinden ortalama 45 gün sonra bitkiler çiçeklenme dönemine girer. Bitkinin özellikle bu dönemde sıcaklık hassasiyeti artar, 30°C’nin üzerini bu dönemde kesinlikle istemez. O yüzden Kinoa’nın kıştan çıkışta, ekilebilecek en erken dönemde ekilmesi önerilmektedir. Kinoa’nın erken ekilme özelliği ülkemiz koşullarında sulamasız bir şekilde tarımının yapılabilmesini de  sağlar. Birçok çiftçimiz herhangi bir sulama gereksinimi kalmadan üretimlerini kıraç arazilerde sürdürmektedir. Ayrıca Kinoa ekilen araziye bir sonraki yıl tekrar ekim yapılması mümkündür. Ancak yinede üreticilerimize buğday gibi başka bir ürünle münavebeye almalarını önermekteyiz.

 

Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
TTKobi Hazır Web Sitesi