HABERLER
Tarım Bakanlığı'ndan Kinoa'ya Tam Destek

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'yı makamında ziyaret etti.

Yaklaşık 1 saat süren toplantıda kinoa ilgili yapılan çalışmalar hakkında Bakan Fakıbaba bilgi aldı. Kinoa'yla ilgili önemli kararlar alınan toplantıda, Fakıbaba Bakanlık olarak hem ürüne hem ürünle ilgili faaliyetlere tam destek vereceklerini belirtti. Derneğin yürüttüğü çalışmalardan haberdar olduğunu söyleyen Fakıbaba, yapılan çalışmaları takdirle karşıladığını, Kinoa Yetiştiricileri Derneğinin bir sivil toplum kuruluşu olarak verdiği mücadelenin kutsal olduğuna inandığını, ülke menfaatine katkı sağlayacak her projeye sonuna kadar hizmet etmeye hazır olduğunu söyledi. Hekim kökenli biri olarak kinoayı yakından tanıdığını, ülke insanının sağlığına katkı sağlayacak bir ürün olduğunu bildiğini belirten Fakıbaba, ''Hem üreteceğiz hem tüketeceğiz hemde ihraç edeceğiz. Her sektörde olduğu gibi tarımda da kendimizi yenilemek zorundayız. İnsanlık neyi talep ediyorsa, sağlık neyi gerektiriyorsa yapmamız gerekiyor. Yerimizde saymamız doğru olmaz.'' şeklinde görüşlerini dile getirdi. 

Toplantı sonrası üretimin yaygınlaştırılması amacıyla Bakanlık nezdinde bir çalıştay yapılması için kurmaylarına talimat veren Fakıbaba, ''Derneğimiz bu işi almış bir yerden bir yere getirmiş. Tebrik ediyorum. Bu gençler bundan sonra bana Sayın Bakanım şöyle bir sıkıntımız var diye gelmemeliler. Ne gerekiyorsa yapalım, hızlı hareket edelim, sektörün önünü açalım'' şeklinde derneğimize açık destek verdi.

Bakanlık nezdinde TMO'nun sektöre yüksek bir ivme kazandırması amacıyla görüşmeler devam ediyor.

 


 

Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
TTKobi Hazır Web Sitesi