HABERLER
Kinoa Üretimine Tarım Kredi Desteği

Tekirdağ Bölge Birliği ve Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği işbirliğinde Tekirdağ’ın Süleyman Paşa ilçesinde ‘kinoa hasadı tarla günü’ yapıldı. 

 

Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop’un kinoa tarlasında gerçekleştirilen hasada; Tekirdağ Tarım İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Müdürü Ergin Çubukcu, Bölge Müdür Yardımcısı Neşe Sarılgan ve Kinoa Yetiştiricileri Derneği Üyeleri ve üreticiler katılım sağladı.

50 dekar alanda gerçekleştirilen hasatta konuşan Bölge Müdürü Ergin Çubukcu, kazancı yüksek, farklı üretim modelleri arayan üreticilere kinoa üretimini önerdi. Üretimin her safhasında yer almak istediklerini ve bu yıl tüm Trakya genelinde kinoa üretimi yapan üreticilerin ürünlerini satın alarak sektöre bir ivme kazandırdıklarını belirten Çubukçu, pilot olarak Trakya'da başlatılan bu çalışmanın tüm Türkiye geneline yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldığını belirtti. Bu yıl yürütmeye başladıkları üreticilerden ürün toplama çalışmalarının oldukça hızlı sonuçlandırıldığını, üreticilerin gerek kinoadan elde ettikleri kazançlardan gerekse TKK'in sektöre dahil olmasından oldukça memnun olduklarını kendisine bizzat ilettiklerini ve bundan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Üreticilere bol olduğu bereketli bir üretim yılı dileyen Çubukcu, Bölge Birliği olarak üretimin her aşamasında üreticilerin yanında olacaklarını söyledi.

Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
TTKobi Hazır Web Sitesi