HABERLER
Antalya'da Kinoa Çalıştayı

Kinoa Yetiştiricileri Derneği olarak; T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün, “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştirilmesinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, 12-15 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen çalıştaya katıldık.

Dünyada önemli bir ihraç ürünü olan Kinoa konusunda, 71 İl Tarım Müdürlüğümüze, Bakanlığımız bünyesindeki çeşitli genel müdürlüklerimize ve Tarımsal Araştırma Enstitülerimize seminerler verdik.

Program kapsamında Kinoa Yetiştiricileri Derneğimiz, kinoanın destekleme kapsamına alınması, ihracatı, iç pazarda anlaşma imzalanan işbirliği yaptığımız firmalar, satış kanalları ve pazarı, illegal tohumculuk yapan firmalar ile mücadele için Bakanlık ile ortak yürütülen çalışmalar ve Kinoa için genel tarımsal yetiştiricilik standartları konusunda bir sunum yaptı.

Kinoanın fabrika ortamında işlenmesi ve standartları konusunda bilgi veren TUKİYED, bu konuda bir tebliğ taslağının yakında bakanlığımıza sunulacağını söyledi. İl müdürlüklerimiz ile soru cevap şeklinde devam eden oturumlar, kapsamlı paylaşımlarla sürdürüldü.

Kinoa Yetiştiricileri Derneği (TUKİYED) olarak; Tarım Kredi Kooperatifleri Trakya Bölge Kooperatifleri ile yaptığımız sözleşmeli ekim modeli, bakanlık taşra teşkilatı tarafından büyük ilgi gördü. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Tareks ile yürüttüğümüz ve tüm Türkiye sathında uygulanacak yeni yapı, ilgili çalıştay kapsamında bakanlık personeline duyuruldu. TAREKS ile yapılan kapsamlı çalışmalar anlatıldı.

Oldukça kıymetli paylaşımların ve eğitimlerin yapıldığı çalıştayda; benzer çalışmaların bölgesel etkinliklerle de arttırılması karara bağlandı.

 

   

 

Kinoa Yetiştiricileri Derneği ©2017 Tüm Hakları Saklıdır.
TTKobi Hazır Web Sitesi